Bana Macbook Pro Aldıran 8 Özellik

201006_MacbookPro

Bugünden itibaren ben de bir Macbook Pro kullanıcısıyım. Bu yazıda da neden PC’den Macbook Pro’ya geçiş yaptığımı belirten 8 farklı özellikten bahsedeceğim.

Macbook Pro’nun donanımsal yada yazılımsal özelliklerinden ziyade beni almaya teşvik eden özellikler şunlardı:

Kullanım kolaylığı sağlayan Touchpad
En çok sevdiğim özelliklerinden biri diyebilirim. Sağ tıkla, sürükle bırak, sağ butona tıkla, sol butona tıkla, scroll yap vs… Tüm bunlar tek yerden hiçbir tuşa basmadan yapabiliyorsunuz. 1 parmak ile çalıştır, 2 parmak ile scroll yap, 3 parmak ile dokümanlar arasında geçiş yap, 4 parmak ile programlar arası geçiş yap vs. gerçekten mükemmel bir deneyim!

Ekran zoom özelliği
Sık sunum yapan ve eğitim veren birisi olarak beni uzun zamandır mest eden ekran yakınlaştırma özelliği gerçekten harika. PC’de çok çok uzun süre araştırmama rağmen aynı tadı veren bir programa rastlamadım.

Mıknatıslı şarj aleti
Mıknatısla bilgisayara bağlanması sayesinde aksi durumlarda direk olarak bilgisayardan ayrılarak olası kazaları önlüyor.

Işığa duyarlı ekran ve klavye
Ortam ışığına göre ekran ve klavye ışığını otomatik olarak ayarlayarak kullanıcısına en rahat kullanımı sağlıyor. Kesinlikle şaşırtan bir özellik.

Ekran kalitesi
Tasarım yapan herkes mutlaka bu kadar canlı ve gerçekçi renkler görmeli. Başka monitörler ile karşılaştırdığınızda inanılmaz bir fark ortaya çıkıyor.

8 saatlik pil ömrü
İşim gereği uzun süreler dışarıda oluyorum ve bilgisayar kullanmam gerekiyor. Ancak max. 2 saalik pil ömrü bir zaman sonra işleri aksatmaya başlıyor. Tam şarj ile yaklaşık 8 saati bulan pil ömrü ile artık yolda kalmak yok ;)

PC ortamında alternatifi olmayan yazılımlar
Sadece Mac OS üzerinde çalışan ve PC alternatifi olmayan harika yazılımlar gerçekten beni cezbediyordu. Örn. ScreenFlow, Keynote, Motion… bunlardan sadece birkaçı.

Kusursuz tasarım
Ve tabii ki mükemmel tasarımı. En ince ayrıntısına kadar düşünülmüş minimal tasarımı ile gerçekten harika…

Daha sayılabilecek birçok güzel özelliği var ancak ben bu 8 sebepten dolayı Macbook Pro aldım :))

17 Comments

Gürcan Bulut

about 13 sene ago

Abi sonunda doğru yolu bulmana çok sevindim. Hayırlı olsun :)

Serhat SEZER

about 13 sene ago

Hayırlı olsun, acaba hangi modeli 8 saat pil ömrü gerçekten mükemmel.

Moda Takipcisi

about 13 sene ago

Hocam 10 özellik mi 8 özellik mi karar verin :)

Hakan Çamoğlu

about 13 sene ago

:) düzelttim. 8 iyidir...

Ozan Karadağ

about 13 sene ago

Hakan bey, Hayırlı olsun. Aldığınız Macbook Pro'nun özellikleri nedir ? Birde web tasarımcısı için alacağımız Mac'in ekranı en az kaç inç olmalı ?

Hakan Çamoğlu

about 13 sene ago

@Ozan Karadağ: Teşekkürler. 2.66 Ghz olan modelini aldım ve tercihim 15,4" oldu. Daha küçük ekranda zor olacaktır. Büyük ekranlarda tabiki daha rahat ancak onları da taşıma problemi olduğu için bence 15,4" en idealidir.

kaan

about 13 sene ago

hayırlı olsun efenim :) tüm yukardakilere ek olarak ben de alınan yerin size sağladığı avantajlar diyebilirim. mesela yeni bir mac kullanıcısıyım pc'den mac'e geçişte sorun olur mu dedim ama premium mağazası Lydia'nın verdiği eğitimlerle sorunsuz bir geçiş yaptım.

bilal

about 13 sene ago

Hocam ben bi laptop almak istiyorum hangisini önerirsiniz... grafik programlarının rahat çalıştığı bir dizüstü pc önerebilirmisiniz...Isınma sorunu olmayan... Mac dışında...

Hakan Çamoğlu

about 13 sene ago

@bilal: eğer mac almayı düşünmüyorsan kesinlikle Sony Vaio öneririm.

nurullah

about 13 sene ago

hocam mac de güzel tabiki ama her program da macle uyumlu çıkartılmıyor,oyunlar da aynı şekil. bence macin en büyük ve tek eksiği. =)

Arslan

about 13 sene ago

Tercihimi iMac'ten yana kullandım. Şu ana kadar bir sorun yok.. Özellikle MacBook Pro 13 çok küçük ve klasik geliyor gözüme. Tabi en basitinden görünüm kalitesi bile bir başka :)

Ahmet

about 12 sene ago

Peki almamak için kaç neden yazılabilir?

eda

about 12 sene ago

benim var ve kullanımı çok farklı ne bir kursu var nede öğretecek biri çok zorlanırsınız almayın

Hakan Çamoğlu

about 12 sene ago

http://www.vidobu.com sitesinden Mac OS X eğitimi alabilirsiniz.

Mert Hiçyılmaz

about 12 sene ago

Hakan hocam gerçekten çok güzel açıklamışsınız teşekkürler :)

Kerem

about 11 sene ago

Merhaba, Hakan abi ilk önce başarılarınızın devam'ını dilerim. Soruma gelince kullandığınız ürün hangi model acaba(seri numarası) ben bir mağazada kısa süreli kullandım ve hayran oldum. Bu konuda bazı tereddütlerim var. Ürün fiyatı pahalı almak istiyorum ama bütün gün kullanmaya müsait bir cihaz mı? yani ısınma sorunu yazın çalışmaya engel olur mu? Ben alırsam tek makine olarak aynı zaman da masaüstü gibi de kullanıcam. Bu arada siz kaç gb ram la idare ediyorsunuz ve ssd kullanıyormusunuz. Sorularım biraz fazla oldu ama malum ücreti baz alınca almadan önce tereddütlerimi güvendiğim birine danışarak gidermek isterim. Bu arada derslerinizi takip ediyorum tekrar başarılar.

Muhammet

about 11 sene ago

Şu an mac pro almak istesek önereceğiniz bir model varmı ? (Web tasarımı yapmak için ideal olan ) Teşekkürler...

Leave a Comment

Please be polite. We appreciate that.
Your email address will not be published and required fields are marked