3.000TL üzeri Akıllı Telefon almayın/aldırmayın!

3.000TL üzeri Akıllı Telefon almayın/aldırmayın!

Tarih 24.03.2016. Apple iPhone’dan vazgeçip, Android’e geçmemin nedenleri yazısında da belerttiğim sebeplerden dolayı Apple iPhone’dan vazgeçip, Android telefon kullanmaya başladım. Bugün ise anneme aldığım farklı bir Android telefon sonrasında bu yazıyı yazma karar aldım.

Özellikle Apple, Samsung vb. pahalı telefonlara laf kondurmayanların bu yazıyı okumasını istiyorum.

Bugün yeni bir akıllı telefon aldım. Lenovo K6 Note: 32 GB dahili hafıza, 3 GB ram, 4000 mah pil, 16MP arka 8MP ön kamera, full metal gövde… oldukça sağlam ve şık bir telefon. Evet çok üst düzey değil ama iş görür.

Yurtdışı fiyatı yaklaşık olarak 250 Euro. Türkiye’de 980 TL. Yani yurtdışı fiyatı ile aynı seviyede! Bu donanımda ki bir telefonun gerçek ederi… 2.000TL veya 3.000TL değil. He bir de diyorsunuz ya fiyat aslında bizde pahalı onun da sebebi KDV, ÖTV, TRT vb. vergiler. Ona da cevabım var! Aynı vergiler bu telefonda da var ama yurtdışı fiyatı 250 Euro iken, nasıl oluyorda burada 2.500TL’ye değil de 980TL’ye satılabiliyor? Yada nasıl oluyorda yurtdışında 750 Euro olan Apple veya Samsung gibi telefonlar, burada 3.000TL değil de 5.000TL’ye satılıyor?

Örnek olarak bir de üst düzey bir telefon söyleyeyim: Huawei P10 Plus. Şu anda piyasadaki bütün telefonlar ile karşılaştırıldığında en üst seviyede olan telefonlardan bir tanesi. Yurtdışı fiyatı 720 Euro. Yani iPhone ile aynı fiyatta. Buradaki satış fiyatı ise: 2.900TL. Yani aynı donanımdaki iPhone veya Samsung 4.000TL’nin üzerindeyken, bu telefon nasıl oluyorda 2.900TL olabiliyor?

Peki çözüm ne diyenlere de cevabım şu: 4.000TL etmeyen bir telefona, daha çıkmadan 4.000TL vererek almak için sıraya girip, stokları bitirene kadar herkes almaya devam ederse fiyatı emin olun daha da artacaktır. Herhangi bir marka, 1 ay boyunca Türkiye’de tek bir ürünü satılmasın bakın o zaman da bu fiyat olabiliyor mu! Fiyat arttıkça talepte düşüş olmuyorsa, fiyatı düşürmek için de bir sebep olmaz.

Telefon fiyatları önce 2.000TL, sonra 3.000TL, 4.000TL barajını aştı derken, 2017 yılında yeni çıkan telefonlar 5.000TL barajını da aşacak!

Var mısınız böyle bir kampanya başlatmaya? 3.000TL ve üzeri hiçbir telefonu almayın/aldırmayın, bakın o zaman fiyatlar bu şekilde artmaya devam edecek mi.

1 Comment

Kemal

about 5 sene ago

Güzel düşünce lakin bizde bunu yapacak toplum düzeyi malesef yok yani iphone xxxxx bilmem ne cıkmadan millet aylar öncesinden yolunu gözlüyor, adamlar bir telefonun işletim sistemini güncelleyip sana yine satıyor ve paranı alıyor sömürüyor ama insanlar sıraya girerek tüketim cılgınnlığı halinde köle olmaya büyük gayret gösteriyor. Arz talep meselesi ne kadar arz o kadar fiyatlar artar.

Leave a Comment

Please be polite. We appreciate that.
Your email address will not be published and required fields are marked