araç Yazı Arşivi

Etkili SEO için Web Sitesi Analizi ve Raporlama Araçları

Etkili SEO için Web Sitesi Analizi ve Raporlama Araçları

Web sitelerinizde etkili SEO için yapmanız gereken bir çok şey bulunmaktadır.Peki diyelim ki web sitenizde yapılması gereken bir çok şeyi yaptınız. Peki bunu neye göre yaptınız? Size göre doğru ama gerçekten yaptıklarınız doğru mu? Arama motorları ve diğer botlar sitenizi nasıl değerlendiriyor?

Etkili SEO için yapılması gerekenleri zaman zaman farklı yazılarda paylaştım. Örneğin; etkili SEO için mutlaka yapılması gerekenler‘i okuyabilirsiniz. Peki gereken bir çok şeyi yaptıktan sonra web sitenizin ne kadar doğru ve etkili olduğunu hiç test ettiniz mi?

İşte size sitenizi doğru bir şekilde test etmenizi sağlayacak, benim kullanıp da memnun kaldığım bazı servisler…

 1. SEO Site Checkup

  seo-site-checkup

  seo-site-checkup

  Sitenizi oldukça başarılı ve detaylı bir testten geçiriyor ve sitenizi 100 üzerinden bir puan veriyor. Bu test sonucunda; site puanınızın en az 70 ve üzeri olmasını sağlamanızı öneririm. Sitenizi 45 farklı başlıkta testten geçiren SEO Site Checkup bu konuda başarılı servislerin en iyilerinden diyebilirim.

  Bu serviz her yarım saatte bir ücretsiz analiz imkanı sunuyor. Ayrıca ücretli paketlerinden de faydalanabilirsiniz.

  www.seositecheckup.com

 2. Woorank
  woorank

  woorank

  Woorank’da sitenizi 100 üzerinden puanlandıran ve farklı bir çok kriteri testten geçiren başarılı servisler arasında yerini alıyor. Yine burada da test sonucunda; site puanınızın en az 70 ve üzeri olmasını sağlamanızı öneririm.

  Ücretsiz olarak 1 web sitesini analiz eden sistemin, ücretli üyeliğinden faydalanarak çok daha fazla ipucu ve analiz elde edebilirsiniz.

  www.woorank.com

 3. Site Analyzer
  site-analyzer

  site-analyzer

  Diğer iki servisten biraz daha farklı olan Site Analyzer, sitenizi 6 ana kategoride değerlendiriyor. Erişilebilirlik, tasarım, yazı, multimedia ve sunucu bazlı testleri ile sitenizi yalnızca SEO anlamında değil performans ve hata anlamında da analiz edebilirsiniz.

  Bu servisin en güzel tarafı da tamamen ücretsiz olması.

  www.site-analyzer.com

 4. Quick Sprout

  Quick Sprout

  Quick Sprout

  Sitenizi oldukça başarılı bir şekilde test eden ve bunu çok güzel bir arayüz ile size sunan oldukça başarılı bir servis. Sitenizin SEO anlamında A+ (en yüksek) seviyeden geriye doğru A-, B+, B- vb. şekilde puanlandırıyor.

  Ücretsiz versiyonu ile sitenizi genel bir testten geçirebilirsiniz. Ancak sizi sürekli ücretli olarak kullanmaya ikna etmeye çalışacak bir servis diyebilirim :)

  www.quicksprout.com

Bu tarz test araçlarını kullanırken aldığınız performansa göre tek bir servis üzerinden devam edebilirsiniz ama başlangıçta sitenizi tüm servislerde test etmenizi öneririm.