seo Yazı Arşivi

Responsive Web Design Test Araçları

Responsive Web Design Test Araçları

Responsive bir web sitesi hazırladıktan sonra yapmamız gereken en önemli şeylerden bir tanesi sitemizi testten geçirmektir. Bizim sitenin görüntüsünü sadece kullandığımız bilgisayar ve tarayıcı üzerinde yapmamız yetmez. Sitemizin gerçekten responsive olup olmadığını, performansını ve tüm ekranlarda nasıl görüneceğini test etmemiz gerekir.

Bu testleri yapabilmek için Google’ın bazı araçları mevcut. Bu araçları hakkında detaylı bilgiyi burada paylaştım.

Etkili SEO için Web Sitesi Analizi ve Raporlama Araçları

Etkili SEO için Web Sitesi Analizi ve Raporlama Araçları

Web sitelerinizde etkili SEO için yapmanız gereken bir çok şey bulunmaktadır.Peki diyelim ki web sitenizde yapılması gereken bir çok şeyi yaptınız. Peki bunu neye göre yaptınız? Size göre doğru ama gerçekten yaptıklarınız doğru mu? Arama motorları ve diğer botlar sitenizi nasıl değerlendiriyor?

Etkili SEO için yapılması gerekenleri zaman zaman farklı yazılarda paylaştım. Örneğin; etkili SEO için mutlaka yapılması gerekenler‘i okuyabilirsiniz. Peki gereken bir çok şeyi yaptıktan sonra web sitenizin ne kadar doğru ve etkili olduğunu hiç test ettiniz mi?

İşte size sitenizi doğru bir şekilde test etmenizi sağlayacak, benim kullanıp da memnun kaldığım bazı servisler…

 1. SEO Site Checkup

  seo-site-checkup

  seo-site-checkup

  Sitenizi oldukça başarılı ve detaylı bir testten geçiriyor ve sitenizi 100 üzerinden bir puan veriyor. Bu test sonucunda; site puanınızın en az 70 ve üzeri olmasını sağlamanızı öneririm. Sitenizi 45 farklı başlıkta testten geçiren SEO Site Checkup bu konuda başarılı servislerin en iyilerinden diyebilirim.

  Bu serviz her yarım saatte bir ücretsiz analiz imkanı sunuyor. Ayrıca ücretli paketlerinden de faydalanabilirsiniz.

  www.seositecheckup.com

 2. Woorank
  woorank

  woorank

  Woorank’da sitenizi 100 üzerinden puanlandıran ve farklı bir çok kriteri testten geçiren başarılı servisler arasında yerini alıyor. Yine burada da test sonucunda; site puanınızın en az 70 ve üzeri olmasını sağlamanızı öneririm.

  Ücretsiz olarak 1 web sitesini analiz eden sistemin, ücretli üyeliğinden faydalanarak çok daha fazla ipucu ve analiz elde edebilirsiniz.

  www.woorank.com

 3. Site Analyzer
  site-analyzer

  site-analyzer

  Diğer iki servisten biraz daha farklı olan Site Analyzer, sitenizi 6 ana kategoride değerlendiriyor. Erişilebilirlik, tasarım, yazı, multimedia ve sunucu bazlı testleri ile sitenizi yalnızca SEO anlamında değil performans ve hata anlamında da analiz edebilirsiniz.

  Bu servisin en güzel tarafı da tamamen ücretsiz olması.

  www.site-analyzer.com

 4. Quick Sprout

  Quick Sprout

  Quick Sprout

  Sitenizi oldukça başarılı bir şekilde test eden ve bunu çok güzel bir arayüz ile size sunan oldukça başarılı bir servis. Sitenizin SEO anlamında A+ (en yüksek) seviyeden geriye doğru A-, B+, B- vb. şekilde puanlandırıyor.

  Ücretsiz versiyonu ile sitenizi genel bir testten geçirebilirsiniz. Ancak sizi sürekli ücretli olarak kullanmaya ikna etmeye çalışacak bir servis diyebilirim :)

  www.quicksprout.com

Bu tarz test araçlarını kullanırken aldığınız performansa göre tek bir servis üzerinden devam edebilirsiniz ama başlangıçta sitenizi tüm servislerde test etmenizi öneririm.

Etkili SEO için Mutlaka Yapılması Gerekenler

Etkili SEO için Mutlaka Yapılması Gerekenler

Web dünyasının en önemli konusu haline gelen SEO (yani Arama Motoru Optimizasyonu) için neler yapıyorsunuz? Peki yaptıklarınız gerçekten doğru şeyler mi? İşte sizler için bu konuya kısa bir şekilde el atarak, olmazsa olmaz SEO kurallarını bir arada topladım.

Sizler de bu kurallara dikkat ederek daha iyi bir SEO yapabilir ve sitelerinizin daha etkili organiz trafik almasını sağlayabilirsiniz.

İşte SEO için mutlaka yapılması gerekenler…

 1. Kaliteli içerik
  İçerik kraldır… SEO için her zaman en önemli şey içeriktir. Bu yüzden herşeyden önce içeriğinize önem vermelisiniz. Vaktinizi ilk olarak kaliteli içerik oluşturmaya harcayın. Kesinlikle kopyala yapıştır içerik kullanmayın!
 2. Kısa ve güzel başlıklar kullanın
  Kullandığınız başlıklar hem yazıyla ilgili olmalı, hem de arandığında çıkmasını istediğiniz anahtar kelimeleri içermelidir. Ancak herşeyi başlığa koymalıyım diyerek kesinlikle uzun tutmamalısınız! Sayfa başlıkları için ideal uzunluk 40-65 karakter aralığıdır.
 3. Description Meta, içerikle ilgili olsun
  Tüm sayfalarda mutlaka description meta tagini kullanın. Ancak sadece bunu kullanmanız ve arama sonuçlarında çıkmasını istediğiniz anahtar kelimeleri eklemeniz yetmez. Burada yazdıklarınız mutlaka içerikle ilgili olmalıdır.
 4. İlgi çekici başlıklar kullanın ve özet içerikler oluşturun
  İlgi çekici bir başlık kullanıp, sonrasında uzun bir yazı içerisinde insanlar o başlığın cevabı nerede diye aratmayın. Kullandığınız başlık ile yazı içeriği aynı olsun. İnsanlar uzun içerikler okumaktan sıkılırlar. Bu yüzden etkili bir başlıkla yazıyı okutmaya başlayın, ancak temiz ve özet içerikle de başlığınızı destekleyin.
 5. İçerikte anahtar kelime yoğunluğuna dikkat edin
  Oluşturduğunuz içeriklerde arama motorlarında çıkmasını istediğiniz anahtar kelimelere mutlaka yer vermelisiniz. Ancak yer vereyim derken, kesinlikle yazıyı bu anahtar kelimelerle doldurmamalısınız! Kullandığınız kelimelerin çok fazla tekrarından kaçının. Kelime tekrarının, içeriğin %4’ünü geçmemesine özen gösterin.
 6. SEO dostu URL kullanın
  Sayfalarınızın adresleri en az başlık ve içerik kadar önemlidir. “icerik-365.html” gibi bir sayfa adresi yerine, “ilgi-cekici-yazi-basligi.html” gibi sayfa adresleri kullanın.
 7. İlk paragrafta anahtar kelimeniz yer alsın
  Sayfanız için en önemli olan anahtar kelime veya en fazla 2-3 kelime mutlaka yazınızın ilk paragrafında yer alsın. Google yazı başlığından sonra en fazla yazınızın ilk paragrafına önem verecektir. Dolayısıyla yazılarınızda ilk paragrafta yazınızla ilgili bir özet geçip, sonra detayları yazının devamında verebilirsiniz.
 8. HTML headings tagleri mutlaka kullanın
  Yazınız içerisinde önemli olan bölümleri; örneğin ana başlık ve alt başlıkların önemini, mutlaka <h1><h2><h3> gibi etiketlerle vugulayın. Böylelikle arama motorları bu yazıların daha değerli olduğunu anlayacaktır. Ancak sayfa içerisinde çok fazla başlık kullanmamaya da özen gösterin. Örneğin yazınızın tamamını <h1> yapmak size hiçbir şey katmaz. Başlıklar kısa ve öz olmalı, aynı zamanda yazı içerisinde sınırlı sayıda yer almalıdır.
 9. Anahtar kelimeleri vurgulayın
  Yazıların içerisinde kullandığınız anahtar kelimeleri mutlaka vurgulayın! Nasıl mı? <em> veya <strong> taglerini kullanarak…
 10. Görselleri optimize edin
  Kullandığınız görsellerde mutlaka alt tagini kullanarak kısa ve özetleyici bilgiler verin. Unutayın web sitenizde yalnızca yazılar konuşmaz! Web sitenizde yer alan her şey aslında arama motorlarına bir şey söylemelidir.