iPhone Pil Ömrünü ve Dayanma Süresini Uzatmak için Püf Noktaları

iPhone Pil Ömrünü ve Dayanma Süresini Uzatmak için Püf Noktaları

Öncelikle bu yazıyı yazmamın sebebi kullandığım iPhone telefonu günde 2 kere şarj etmeden kullanamaz hale gelmemdir. Bu sorun artık çok fazla canımı sıkmıştı ve batarya ömrünün bittiğini düşünerek Apple servisi aradım. Apple servisin telefon ile verdiği destek sonrası bana verdiği püf noktalarını sizinle de paylaşmak istiyorum.

iPhone pilinizle ilgili öncelikle sorunun donanımsal mı yazılımsal mı olduğunu tespit etmeniz gerekiyor. Bunun için yapmanız gereken. Yatmadan önce pilinizi %100 dolu hale getirin ve yatarken telefonunuzu uçak moduna alın. Sabah uyandığınızda eğer telefonunuzun şarjı %90-%100 aralığında ise probleminiz yazılımsaldır. Eğer %90’ın altına inmişse donanımsal bir sorun var demektir. Bu durumda pilin değiştirilmesi gerekir.

Öncelikle iPhone şarjının daha uzun süre dayanmasını istiyorsanız aşağıdaki ayarlamaları yapın. Bunların çoğu hemen hemen hiç kullanmadığınız özelliklerdir.

 1. Arka plan etkinliklerini kapatın.
  iphone-arkaplanda-uygulama-yenileme
  Bu özellik, uygulamanın arka plandayken de, yani siz başka bir uygulamayı kullanırken de pili kullandığını belirtir. Pilin dayanma süresini artırmak için, uygulamaların arka planda yenilenmesine imkan veren özelliği kapatabilirsiniz. Ayarlar > Genel > Arka Planda Uygulama Yenile’ye gidin ve düğmeyi Kapalı konumuna getirin.
 2. Wi-Fi Yardımını Kapatın
  iphone-wi-fi-yardimi
  Bu ayar sürekli Wi-Fi ile birlikte 3G bağlantıyı da kullanmaya çalışmaya sebep olur. Bu yüzden wi-fi kullanırken buna çoğu zaman ihtiyacımız olmaz. Bunu devre dışı bırakmak için; Ayarlar > Hücresel’e gidin ve en alttaki Wi-Fi Yardımı seçeneğini kapalı konuma getirin.
 3. Konum Servislerini Kapatın
  iphone-pil-suresi-03
  Konum servisleri iphone pilini en çok tüketen ayarların başında gelir. Çünkü kullandığınız veya kullanmadığınız tüm uygulamalar arka planda konumunuzu kullanmaya devam eder. Hatta hiçbir uygulama olmasa bile iphone konumunuzu sürekli olarak kullanır. Bunu kapatmak için; Ayarlar > Gizlilik > Konum Servisleri’ne gidin. Burada konum kullanmasına ihtiyaç duymadığınız (ben harita, navigasyon gibi uygulamalar hariç hepsini seçtim) tüm uygulamalara “Asla” kullanma seçeneğini işaretleyin. Konum servislerini kullanmasını istediğiniz tüm uygulamalarda ise “Uygulamayı Kullanırken” seçeneğini seçin.
  iphone-pil-suresi-04
  Ayrıca aynı ekranda bulunan Sistem Servisleri bölümündeki seçenekleri devre dışı bırakarak iPhone’un sürekli konumunuzu kullanmasını devre dışı bırakın.
 4. Spotlight Aramasını devre dışı bırakın
  iphone-spotlight-aramasi
  Spotlight araması sürekli olarak tüm uygulamaların aktif bir şekilde çalışmasını ve aramalarınızda tüm uygulamarı kontrol etmesini sağlayarak, hem telefonun daha yavaş çalışmasını hem de şarjın daha çabuk tükenmesini sağlar. Bu yüzden Ayarlar > Genel > Spotlight Araması’na gidin ve tüm uygulamaları devre dışı bırakın.

Tüm bunlar şarjınızın dayanma süresini arttıracak ipuçlarıydı. Peki genel olarak pil ömrünü uzatmak için neler yapmanız gerekiyor? İşte cevabı:

 1. %0-%20, %20-%80 ve %80-%100 şarj aralıklarına dikkat edin
  Telefonunuzu günlük kullanımda genellikle %20-%80 aralığında şarj ederiz. Bu aralıkta yaptığımız şarjlar %0-%20 ve %80-%100 şarj aralığına göre 2 kat hızlı olur ve bizim günlük kullanımlarımız için pratik bir kullanım imkanı sağlar. Ancak haftada en az 1 kere mutlaka pilin tamamen bitmesini sağlayın ve %0’dan %100 dolana kadar şarjdan çıkartmayın. Böylelikle pilin kendini yenilemesini sağlarsınız. Bir de bu tam şarjı mutlaka priz üzerinden yapmaya çalışın.
 2. Telefon ısısına dikkat edin
  Telefonu mümkün olduğunca oda sıcaklığında tutmaya çalışın. Çok soğuk veya çok sıcak durumlar pil için zararlı ortamlar olacaktır. Özellikle telefonunuzu şarja takarken daha fazla ısınmasını sağlayacak bir telefon kılıfı kullanmaktan kaçının veya şarj sırasında bu kılıftan çıkartın.

Tüm bu işlemlerden sonra pilinizin gözle görülür bir seviyede daha uzun dayandığını göreceksiniz. Ancak hala yeteri kadar çok gitmiyor diyorsanız iPhone’a format atıp temiz bir iPhone elde etmenizi tavsiye ederim. Ben format atıp sonrasında bu ayarları uyguladım ve artık bataryam eskisine göre 2 kat daha fazla dayanıyor.

2 Comments

mehmet mert hoşgör

about 8 sene ago

BU UYGULAMALARI YAPTIKTAN SONRA Kİ, PİL PERMORMANSI GÖZLE GÖRÜLÜR VE HİSSEDİLİR DERECEDE FARK YARATIYOR MU? KULLANICI DENEYİMİNİZİ PAYLAŞABİLİRSENİZ SEVİNİRİM... :)

Hakan Çamoğlu

about 8 sene ago

Ben telefonuma format atıp sonrasında bu ayarları uyguladım ve artık bataryam eskisine göre 2 kat daha fazla dayanıyor.

Leave a Comment

Please be polite. We appreciate that.
Your email address will not be published and required fields are marked