iPhone’dan Android telefona geçilir mi? LG G4 Android ve iPhone iOS karşılaştırması

iPhone’dan Android telefona geçilir mi? LG G4 Android ve iPhone iOS karşılaştırması

Geçen hafta iPhone telefonumdan vazgeçip Android LG G4’e geçiş yaptığımı Apple iPhone’dan vazgeçip, Android’e geçmemin nedenleri yazısında sizlerle paylaşmıştım. Bunun üzerine bana gelen bir çok mesajda Android ve LG G4 ile ilgili deneyimlerim soruldu. Ben de bu konuda aceleci davranmayarak biraz zaman geçirdikten sonra bunları yazıya dökmenin daha doğru olacağını düşündüm. Android ile 1 hafta geçirdikten sonra da genel izlenimlerimi ve deneyimlerimi bu yazıda bir araya topladım.

 

Android’in iPhone’a göre avantajları

  • Geri butonu. iPhone’da neden olmadığını bilmiyorum. Son versiyonla beraber sol üst köşeye geri dön linki koydular ama o da tam olarak aynı görevi görmüyor diyebilirim.
  • Widgetlar. Android’in belki de en güzel tarafı. Herhangi bir uygulama açmadan ana ekranda istediğiniz gibi konumlandırabileceğiniz widgetlar gerçekten sık kullandığınız şeylerde oldukça pratik oluyor.
  • Üst action menü. Üst taraftan parmakla ekrana getirebildiğiniz üst menü gerçekten bir harika. Bir de buradaki seçeneklerin özelleştirilebiliyor olması çok keyifli. Özellikle wifi aç/kapat, konum aç/kapat, 3G aç/kapat gibi özellikleri sık kullanıyorsanız bu menü harika. iPhone’da bu işlemlerin çoğu için ayarlar menüsüne gitmeniz ve en az 3-4 aşama ilerlemeniz gerekiyor.
  • Ekranı çift dokunma ile açmak. Herhangi bir düğmeye basma gereği duymadan ekrana çift dokunma ile ekran kilidini açabiliyorsunuz. Bu özellik telefon ile ilgili de olabilir ancak bende bağımlılık yaptı diyebilirim. Öyle ki evdeki iPad’i bile kullanırken unutup, aynı şekilde açmaya çalıştığım oluyor :)

 

Android ve LG G4’ün iPhone’a göre dezavantajları

  • Sessiz mod tuşu (Android). iPhone’da telefon kilidini hiçbir şekilde açmadan tek tuşla telefonu sessiz moda almak büyük bir kolaylık. LG G4 ve denediğim diğer Android telefonlarda sessiz moda geçmek için önce ekran kilidini kaldırmanız yada ekranı devreye sokmanız gerekiyor. Farklı cihazlarda belki bu tuş olabilir ama benim tecrübe ettiğim cihazlarda bunun olmadığını gördüm.
  • Hafıza problemi (Android). LG G4 ile yaşamadım ama hafızası küçük olan cihazlarda bu ciddi bir problem. Cihazın hafızası çok çabuk doluyor ve ek hafıza kartını uygulama kurmak için kullanamıyorsunuz. Bu durumda da ciddi bir kullanım sorunu ortaya çıkıyor. Yani 16GB iPhone için yeterli olurken, Android bir cihaz için düşük kalıyor.
  • Ekran görüntüsü alma (LG G4). Bu konuda da gerçekten berbat diyebilirim. Bir kere arka taraftaki tuşa zaten basması oldukça zor. Ekran görüntüsü almak için arkadaki iki tuşa aynı anda basmak gerekiyor. Bu da gerçekten inanılmaz derecede zor.
  • Şarj süresi çok kötü (LG G4). Bir önceki telefonu değiştirmemdeki ana sebeplerden bir tanesi telefonu günde 2 kez şarj etmem gerekmesiydi. Bu durum çok da değişti diyemem. LG G4 pili de 1 günü zor çıkartıyor yada biraz fazla kullandığınızda kesinlikle 1 günü bile çıkartamıyor.
  • Oval arka bölüm (LG G4). Ele çok güzel oturuyor ve oldukça ergonomik bir şekilde kullanılabiliyor. Ancak bu bir avantaj gibi görünse de masa üstünde kullanırken kolay dokunamamak, telefonun sürekli sallanıyor olması çok kötü.
  • Menü tuşunun arkada olması (LG G4).  Telefonun ön tarafında hiçbir tuş olmaması başlangıçta estetik olarak görünebiliyor. Ayrıca ekranda bu tuşlar kullanım esnasında aktif hale geliyor. Ancak full ekran bir uygulamada bu tuşlar gizleniyor ve tekrar görünür hale getirmek için aşağıdan parmak ile bu tuşları yukarı çekmek gerekiyor. Kullanım sırasında bu tuşu zaman zaman aradığımı söylemek istiyorum.

Bunlar dışında kamera, ekran kalitesi, dokunmatik gibi konularda ise hiçbir şüpheniz olmasın. Bu konularda iPhone ile aynı kaliteye sahip olduklarını söyleyebilirim. Fotoğraf konusunda ise LG G4 iPhone kadar başarılı değil ancak iPhone’dan daha başarılı olan Android telefonlar da bulmak mümkün.

 

Özetle…

Siz de benim gibi akıllı telefona çok büyük paralar vermek istemiyorsanız kendinize uygun bir Android telefon alabilirsiniz. Körü körüne iPhone bağımlısı olmanız gerekmiyor. Ancak 3.000TL vereceğim iPhone 6s mi alsam yoksa Samsung s7 mi sorusuna, ben iPhone 6s derim. Hala iPhone’un bir adım önde olduğunu düşünüyorum.

Ancak iPhone 6s 3.000TL iken, 1.300TL’ye LG G4 alabiliyorsunuz. İki telefon arasında fiyat bu kadar farklıyken, kalite anlamında 1.700TL’lik bir fark olmadığını söyleyebilirim.

1 Comment

Kadir Avcı

about 7 sene ago

iPhone'da soldan sağa swipe yapıldığında geri gidiyor zaten. Bu IOS 7'den beri var. Widget'lara ve üst menü'ye kesinlikle katılıyorum. Android'ten iPhone'a geçmiş birisi olarak (telefon hediye olmasa geçemezdim) iphone çok daha stabil (sadece işletim sistemi değil, uygulamalar da dahil), kullanımı daha rahat, şarj süresi çok daha fazla.

Leave a Comment

Please be polite. We appreciate that.
Your email address will not be published and required fields are marked