yeniyıl Yazı Arşivi

2016’da seni neler bekliyor?

2016’da seni neler bekliyor?

Öncelikle hepinizin yeni yılını kutlarım. Tabii ki standart dileklerimizi yazmakta fayda var :) Herkese sağlık, mutluluk, şans ve para dolu bir yıl diliyorum.

Bu standart dilekler dışında benim her yıl mutlaka yaptığım bir şeyi de sizinle paylaşmak istiyorum. Bunun için de başlarken kendinize bir soru sormanızı istiyorum. Bu soru çok ama çok önemli bir soru!

Ben 2015 yılında ne yaptım?

Eğer bu soruyu sorduğunuzda elle tutulur bir cevap veremiyorsanız, boş bir yıl geçirdiniz demektir. Tabii ki buna çok büyük cevaplar vermeniz gerekmiyor. Ancak standart yaptıklarınız dışında verebileceğiniz bir cevap yoksa bunu hızlıca değiştirmek gerekiyor.

Peki nasıl bir cevap vermemiz gerekiyor? Aslında cevabı oldukça basit olabilir. Daha önce hiç yapmadığınız ama o yıl içerisinde yaptığınız bir şeyi mutlaka hayatınıza katın. Öyle ki geçmişe dönüp baktığınızda; 1 yıl daha boşuna geçti demeyin. İşte size bir kaç örnek…

  • 2015 yılında, gitar çalmayı öğrendim.
  • 2015 yılında, latin danslarını öğrendim.
  • 2015 yılında, yüzmeyi öğrendim.
  • 2015 yılında, kendime çok istediğim …’yı aldım.
  • 2015 yılında, dalış yaptım.
  • 2015 yılında, rüzgar sörfü yaptım.
  • 2015 yılında, yeni bir blog tutmaya başladım.
  • 2015 yılında, yeni bir işe başladım.

… ve çok daha fazlası. Bu ve buna benzer tek bir cevap bile veriyor olmanız, aslında 2015 yılının sizin için boş geçmediğinin bir göstergesidir.

Şimdi “Ben 2015 yıında ne yaptım?” sorusunun cevabını bulduysak, sıra geldi 2016 yılına!

Her yıl mutlaka yaparım dediğim şey ise tam da bu noktada başlıyor. Eğer geriye dönüp, ben bugüne kadar ne yaptım diye sorgulamak ve karamsar bir hayat yaşamak istemiyorsanız; mutlaka yeni bir yıla girerken, o yıl içerisinde yapmak istediklerinizin bir listesini oluşturun. Bu çok uzun bir listede olabilir. Ancak benim tavsiyem çok uzun bir liste yapmak yerine, daha ulaşılabilir bir liste yapmanızdır. Bu kendinize hep almak istediğiniz ufak bir şey de olabilir, hep içinizde kalan ama bir türlü yapamadığınız basit bir şey de olabilir ya da hayatınızı değiştirecek büyük bir adım da olabilir.

O zaman hemen şimdi 2016 yılında neler yapmak istediğinizin bir listesini çıkartın ve bugünden bir şeyler yapmaya başlayın. Ufak bir tavsiye: bu listenin içerisinde mutlaka çok basit ve yılın ilk ayında yapabileceğiniz bir şey olsun. Böylece daha en başında listenizdeki bazı yapılacaklara check işareti koymaya başlayabilirsiniz.

Bu listeyi tutmak ve her an her yerden ulaşabilmeniz için de size wunderlist programını tavsiye ederim.

Benim listem hazır ve daha şimdiden bunları gerçekleştirmek için yol almaya başladım. Ya sizin listeniz? Siz de bu yıl yapmayı hedeflediğiniz en az 1 şeyi bu yazının altına yorum olarak ekleyin. Unutmayın; söz uçar, yazı kalır ;)