macbook Yazı Arşivi

Bana Macbook Pro Aldıran 8 Özellik

201006_MacbookPro

Bugünden itibaren ben de bir Macbook Pro kullanıcısıyım. Bu yazıda da neden PC’den Macbook Pro’ya geçiş yaptığımı belirten 8 farklı özellikten bahsedeceğim.

Macbook Pro’nun donanımsal yada yazılımsal özelliklerinden ziyade beni almaya teşvik eden özellikler şunlardı:

Kullanım kolaylığı sağlayan Touchpad
En çok sevdiğim özelliklerinden biri diyebilirim. Sağ tıkla, sürükle bırak, sağ butona tıkla, sol butona tıkla, scroll yap vs… Tüm bunlar tek yerden hiçbir tuşa basmadan yapabiliyorsunuz. 1 parmak ile çalıştır, 2 parmak ile scroll yap, 3 parmak ile dokümanlar arasında geçiş yap, 4 parmak ile programlar arası geçiş yap vs. gerçekten mükemmel bir deneyim!

Ekran zoom özelliği
Sık sunum yapan ve eğitim veren birisi olarak beni uzun zamandır mest eden ekran yakınlaştırma özelliği gerçekten harika. PC’de çok çok uzun süre araştırmama rağmen aynı tadı veren bir programa rastlamadım.

Mıknatıslı şarj aleti
Mıknatısla bilgisayara bağlanması sayesinde aksi durumlarda direk olarak bilgisayardan ayrılarak olası kazaları önlüyor.

Işığa duyarlı ekran ve klavye
Ortam ışığına göre ekran ve klavye ışığını otomatik olarak ayarlayarak kullanıcısına en rahat kullanımı sağlıyor. Kesinlikle şaşırtan bir özellik.

Ekran kalitesi
Tasarım yapan herkes mutlaka bu kadar canlı ve gerçekçi renkler görmeli. Başka monitörler ile karşılaştırdığınızda inanılmaz bir fark ortaya çıkıyor.

8 saatlik pil ömrü
İşim gereği uzun süreler dışarıda oluyorum ve bilgisayar kullanmam gerekiyor. Ancak max. 2 saalik pil ömrü bir zaman sonra işleri aksatmaya başlıyor. Tam şarj ile yaklaşık 8 saati bulan pil ömrü ile artık yolda kalmak yok ;)

PC ortamında alternatifi olmayan yazılımlar
Sadece Mac OS üzerinde çalışan ve PC alternatifi olmayan harika yazılımlar gerçekten beni cezbediyordu. Örn. ScreenFlow, Keynote, Motion… bunlardan sadece birkaçı.

Kusursuz tasarım
Ve tabii ki mükemmel tasarımı. En ince ayrıntısına kadar düşünülmüş minimal tasarımı ile gerçekten harika…

Daha sayılabilecek birçok güzel özelliği var ancak ben bu 8 sebepten dolayı Macbook Pro aldım :))