apple Yazı Arşivi

iPhone’dan Android telefona geçilir mi? LG G4 Android ve iPhone iOS karşılaştırması

iPhone’dan Android telefona geçilir mi? LG G4 Android ve iPhone iOS karşılaştırması

Geçen hafta iPhone telefonumdan vazgeçip Android LG G4’e geçiş yaptığımı Apple iPhone’dan vazgeçip, Android’e geçmemin nedenleri yazısında sizlerle paylaşmıştım. Bunun üzerine bana gelen bir çok mesajda Android ve LG G4 ile ilgili deneyimlerim soruldu. Ben de bu konuda aceleci davranmayarak biraz zaman geçirdikten sonra bunları yazıya dökmenin daha doğru olacağını düşündüm. Android ile 1 hafta geçirdikten sonra da genel izlenimlerimi ve deneyimlerimi bu yazıda bir araya topladım.

Apple iPhone’dan vazgeçip, Android’e geçmemin nedenleri

Apple iPhone’dan vazgeçip, Android’e geçmemin nedenleri

Tarih 20.06.2010. Bana Macbook Pro Aldıran 8 Özellik yazısı ile Apple ürünlerine başlayan hayranlığımı yazıya dökmüştüm. Ve bugün Apple ürünlerine olan hayranlığımın sona erdiği tarih olarak bu konudaki ikinci yazımı yazıyorum.

2009 yılından bu yana toplam 7 yıldır iPhone kullanıyorum. Bu arada 7 yıl dediğime bakmayın. Apple fanatikleri gibi her yeni telefon çıktığında sıraya giren tiplerden değilim. 7 yıl içerisinde iPhone 3Gs ve iPhone 5 olmak üzere toplamda 2 farklı telefon kullandım. Teknolojiyi her zaman sevdim ama asla bir teknoloji bağımlısı olmadım. Kullandığım cihazlar artık teknik anlamda beni engellemediği sürece yenisini alma gereği hiçbir zaman duymadım.

Ve sonuç olarak bundan 4 yıl önce aldığım iPhone 5 telefonum donanımsal olarak bazı sorunlar çıkartmaya başladığı için yeni bir telefon alma kararı verdim. Bu süre içerisinde ilk tercihim yine iPhone olacaktı ama süreç içerisinde aşağıda sıraladığım sebeplerden dolayı iPhone almayarak, Android bir telefona geçiş yaptım.

İşte Apple’dan vazgeçmeme neden olan sebepler:

iPhone Pil Ömrünü ve Dayanma Süresini Uzatmak için Püf Noktaları

iPhone Pil Ömrünü ve Dayanma Süresini Uzatmak için Püf Noktaları

Öncelikle bu yazıyı yazmamın sebebi kullandığım iPhone telefonu günde 2 kere şarj etmeden kullanamaz hale gelmemdir. Bu sorun artık çok fazla canımı sıkmıştı ve batarya ömrünün bittiğini düşünerek Apple servisi aradım. Apple servisin telefon ile verdiği destek sonrası bana verdiği püf noktalarını sizinle de paylaşmak istiyorum.

iPhone pilinizle ilgili öncelikle sorunun donanımsal mı yazılımsal mı olduğunu tespit etmeniz gerekiyor. Bunun için yapmanız gereken. Yatmadan önce pilinizi %100 dolu hale getirin ve yatarken telefonunuzu uçak moduna alın. Sabah uyandığınızda eğer telefonunuzun şarjı %90-%100 aralığında ise probleminiz yazılımsaldır. Eğer %90’ın altına inmişse donanımsal bir sorun var demektir. Bu durumda pilin değiştirilmesi gerekir.

Apple iOS 9 ile birlikte yeni font San Francisco’yu kullanmaya başladı

Apple iOS 9 ile birlikte yeni font San Francisco’yu kullanmaya başladı

Apple iOS 9 işletim sistemini cihazlarına yükleyen kullanıcıların ilk ilgisini çeken tüm yazılara uygulanan font değişikliği oldu. Apple iOS 9 ile birlikte tüm cihazlarında kullanmak için tasarladığı San Francisco fontunu kullanıcılarına sunmaya başladı.

Daha önceki versiyonlarında Helvetica Neue kullanan Apple, bundan sonra iOS 9 ve yeni işletim sistemi OS X El Capitan ile birlikte San Francisco fontunu kullanmaya başlayacak.

Yeni font San Francisco ile eski font Helvetica Neue arasındaki farkı aşağıdaki görsellerden görebilirsiniz.

ios-font-notes

ios-font-twitter

Ayrıca Apple kullanılması için de bu fontu https://developer.apple.com/fonts/ adresinden geliştiricileri ile paylaştı.

Bana Macbook Pro Aldıran 8 Özellik

201006_MacbookPro

Bugünden itibaren ben de bir Macbook Pro kullanıcısıyım. Bu yazıda da neden PC’den Macbook Pro’ya geçiş yaptığımı belirten 8 farklı özellikten bahsedeceğim.

Macbook Pro’nun donanımsal yada yazılımsal özelliklerinden ziyade beni almaya teşvik eden özellikler şunlardı:

Kullanım kolaylığı sağlayan Touchpad
En çok sevdiğim özelliklerinden biri diyebilirim. Sağ tıkla, sürükle bırak, sağ butona tıkla, sol butona tıkla, scroll yap vs… Tüm bunlar tek yerden hiçbir tuşa basmadan yapabiliyorsunuz. 1 parmak ile çalıştır, 2 parmak ile scroll yap, 3 parmak ile dokümanlar arasında geçiş yap, 4 parmak ile programlar arası geçiş yap vs. gerçekten mükemmel bir deneyim!

Ekran zoom özelliği
Sık sunum yapan ve eğitim veren birisi olarak beni uzun zamandır mest eden ekran yakınlaştırma özelliği gerçekten harika. PC’de çok çok uzun süre araştırmama rağmen aynı tadı veren bir programa rastlamadım.

Mıknatıslı şarj aleti
Mıknatısla bilgisayara bağlanması sayesinde aksi durumlarda direk olarak bilgisayardan ayrılarak olası kazaları önlüyor.

Işığa duyarlı ekran ve klavye
Ortam ışığına göre ekran ve klavye ışığını otomatik olarak ayarlayarak kullanıcısına en rahat kullanımı sağlıyor. Kesinlikle şaşırtan bir özellik.

Ekran kalitesi
Tasarım yapan herkes mutlaka bu kadar canlı ve gerçekçi renkler görmeli. Başka monitörler ile karşılaştırdığınızda inanılmaz bir fark ortaya çıkıyor.

8 saatlik pil ömrü
İşim gereği uzun süreler dışarıda oluyorum ve bilgisayar kullanmam gerekiyor. Ancak max. 2 saalik pil ömrü bir zaman sonra işleri aksatmaya başlıyor. Tam şarj ile yaklaşık 8 saati bulan pil ömrü ile artık yolda kalmak yok ;)

PC ortamında alternatifi olmayan yazılımlar
Sadece Mac OS üzerinde çalışan ve PC alternatifi olmayan harika yazılımlar gerçekten beni cezbediyordu. Örn. ScreenFlow, Keynote, Motion… bunlardan sadece birkaçı.

Kusursuz tasarım
Ve tabii ki mükemmel tasarımı. En ince ayrıntısına kadar düşünülmüş minimal tasarımı ile gerçekten harika…

Daha sayılabilecek birçok güzel özelliği var ancak ben bu 8 sebepten dolayı Macbook Pro aldım :))