google Yazı Arşivi

Responsive Web Design Test Araçları

Responsive Web Design Test Araçları

Responsive bir web sitesi hazırladıktan sonra yapmamız gereken en önemli şeylerden bir tanesi sitemizi testten geçirmektir. Bizim sitenin görüntüsünü sadece kullandığımız bilgisayar ve tarayıcı üzerinde yapmamız yetmez. Sitemizin gerçekten responsive olup olmadığını, performansını ve tüm ekranlarda nasıl görüneceğini test etmemiz gerekir.

Bu testleri yapabilmek için Google’ın bazı araçları mevcut. Bu araçları hakkında detaylı bilgiyi burada paylaştım.

Etkili SEO için Mutlaka Yapılması Gerekenler

Etkili SEO için Mutlaka Yapılması Gerekenler

Web dünyasının en önemli konusu haline gelen SEO (yani Arama Motoru Optimizasyonu) için neler yapıyorsunuz? Peki yaptıklarınız gerçekten doğru şeyler mi? İşte sizler için bu konuya kısa bir şekilde el atarak, olmazsa olmaz SEO kurallarını bir arada topladım.

Sizler de bu kurallara dikkat ederek daha iyi bir SEO yapabilir ve sitelerinizin daha etkili organiz trafik almasını sağlayabilirsiniz.

İşte SEO için mutlaka yapılması gerekenler…

 1. Kaliteli içerik
  İçerik kraldır… SEO için her zaman en önemli şey içeriktir. Bu yüzden herşeyden önce içeriğinize önem vermelisiniz. Vaktinizi ilk olarak kaliteli içerik oluşturmaya harcayın. Kesinlikle kopyala yapıştır içerik kullanmayın!
 2. Kısa ve güzel başlıklar kullanın
  Kullandığınız başlıklar hem yazıyla ilgili olmalı, hem de arandığında çıkmasını istediğiniz anahtar kelimeleri içermelidir. Ancak herşeyi başlığa koymalıyım diyerek kesinlikle uzun tutmamalısınız! Sayfa başlıkları için ideal uzunluk 40-65 karakter aralığıdır.
 3. Description Meta, içerikle ilgili olsun
  Tüm sayfalarda mutlaka description meta tagini kullanın. Ancak sadece bunu kullanmanız ve arama sonuçlarında çıkmasını istediğiniz anahtar kelimeleri eklemeniz yetmez. Burada yazdıklarınız mutlaka içerikle ilgili olmalıdır.
 4. İlgi çekici başlıklar kullanın ve özet içerikler oluşturun
  İlgi çekici bir başlık kullanıp, sonrasında uzun bir yazı içerisinde insanlar o başlığın cevabı nerede diye aratmayın. Kullandığınız başlık ile yazı içeriği aynı olsun. İnsanlar uzun içerikler okumaktan sıkılırlar. Bu yüzden etkili bir başlıkla yazıyı okutmaya başlayın, ancak temiz ve özet içerikle de başlığınızı destekleyin.
 5. İçerikte anahtar kelime yoğunluğuna dikkat edin
  Oluşturduğunuz içeriklerde arama motorlarında çıkmasını istediğiniz anahtar kelimelere mutlaka yer vermelisiniz. Ancak yer vereyim derken, kesinlikle yazıyı bu anahtar kelimelerle doldurmamalısınız! Kullandığınız kelimelerin çok fazla tekrarından kaçının. Kelime tekrarının, içeriğin %4’ünü geçmemesine özen gösterin.
 6. SEO dostu URL kullanın
  Sayfalarınızın adresleri en az başlık ve içerik kadar önemlidir. “icerik-365.html” gibi bir sayfa adresi yerine, “ilgi-cekici-yazi-basligi.html” gibi sayfa adresleri kullanın.
 7. İlk paragrafta anahtar kelimeniz yer alsın
  Sayfanız için en önemli olan anahtar kelime veya en fazla 2-3 kelime mutlaka yazınızın ilk paragrafında yer alsın. Google yazı başlığından sonra en fazla yazınızın ilk paragrafına önem verecektir. Dolayısıyla yazılarınızda ilk paragrafta yazınızla ilgili bir özet geçip, sonra detayları yazının devamında verebilirsiniz.
 8. HTML headings tagleri mutlaka kullanın
  Yazınız içerisinde önemli olan bölümleri; örneğin ana başlık ve alt başlıkların önemini, mutlaka <h1><h2><h3> gibi etiketlerle vugulayın. Böylelikle arama motorları bu yazıların daha değerli olduğunu anlayacaktır. Ancak sayfa içerisinde çok fazla başlık kullanmamaya da özen gösterin. Örneğin yazınızın tamamını <h1> yapmak size hiçbir şey katmaz. Başlıklar kısa ve öz olmalı, aynı zamanda yazı içerisinde sınırlı sayıda yer almalıdır.
 9. Anahtar kelimeleri vurgulayın
  Yazıların içerisinde kullandığınız anahtar kelimeleri mutlaka vurgulayın! Nasıl mı? <em> veya <strong> taglerini kullanarak…
 10. Görselleri optimize edin
  Kullandığınız görsellerde mutlaka alt tagini kullanarak kısa ve özetleyici bilgiler verin. Unutayın web sitenizde yalnızca yazılar konuşmaz! Web sitenizde yer alan her şey aslında arama motorlarına bir şey söylemelidir.
Google Mobile-Friendly Test Hatalarını Gidermenin Yolları

Google Mobile-Friendly Test Hatalarını Gidermenin Yolları

Web dünyasında son zamanların en popüler konusu responsive design. Yani tüm ekranlarda düzgün bir görünüm ve kullanıcı deneyimi sunmak. Bu hem sitelerinizin daha etkin bir şekilde kullanılabilmesi hem de SEO açısından çok önemli bir konu.

Başta Google olmak üzere tüm arama motorları responsive web sitelerini tanıyarak, aramalarda ön plana çıkartmaktadır. Google sitelerinizin mobil uyumluluğunu test edebilmeniz için bir de araç sunuyor. Google Mobile-Friendly Test aracını kullanarak web sitenizin mobil uyumluluğunu test edebilirsiniz.

Test sırasında bazı hatalar almanız da olası bir durumdur. Peki bu test sırasında aldığınız hataların sebepleri neler olabilir? İşte size mobil uyumluluk testi sırasında en sık görülen hatalar…

 1. Engellenen CSS veya JS Kaynakları
  Bu hata en çok karşılaşılan hatadır. Siz herşeyi düzgün yaptığınızı sanırsınız. Size her şey düzgün görünüyordur ama unutmayın ki sizin gördüğünüz ile Google’ın gördüğü aynı değildir! Google Botlarının erişemediği içerikler yüzünden siteniz bambaşka bir görünüm alıyor olabilir.

  Bunu çözmenin yolu ise basttir. Robots.txt dosyanızı kontrol edin ve Google’ın indekslemesine izin vermediğiniz klasör ve dosyaları buradan kaldırın.

 2. Çok Küçük Font Boyutları Kullanmak
  Bilgisayar ortamında web sitelerinde kullandığınız font boyutları 10px kadar küçük olabiliyor. Ancak mobil cihazlarda bu boyutlarda fontların görüntülenebilmesi mümkün değildir. Tüm cihazlarda düzgün bir görünüm için, Google kullandığınız font boyutunun 16px olmasını tavsiye ediyor.
  Font boyutlarının mobil için ayarlanması
  Standart bir font boyutu kullanmak yerine, mobil için farklı tablet ve bilgisayar ekranında farklı font boyutlarının görüntülenmesini de sağlayabilirsiniz.
 3. Küçük Buton veya Linkler Kullanmak
  Web sitelerinizde kullandığınız butonların parmakla dokunmaya uygun boyutta olması gerekiyor. Bilgisayar ekranında fare imleci ile kolaylıkla tıklayabildiğiniz butonlar yeterli boyutta olmazsa parmakla dokunurken sorun yaratabilir. Bu yüzden Google kullandığınız butonların çok küçük olmasını bir hata olarak görmektedir. Google’ın buton kullanımı ile ilgili detaylarını buradan öğrenebilirsiniz.
 4. Tüm Sayfaların Mobil Uyumlu Olmaması
  Sitenizin sadece giriş sayfasının yada sadece belirli sayfaların mobil olması sitenizin tamamen mobil olması anlamına gelmez! Sitenizde var olan tüm sayfaların mobil uyumlu olması gerekir. Mobil trafiğinizin artmasını ve Google gibi arama motorlarının sitenizi mobil uyumlu olarak görmesi için tüm sayfalarınızı mobile uyumlu hale getirin.
 5. İçeriğin Ekrandan Daha Geniş Olması
  Son olarak, site içeriğinde kullandığınız materyallerin ekran boyutundan daha geniş olması yaşanan en büyük sorunlardan bir tanesidir. Web sitelerinizde özellikle sağa doğru bir scroll çıkmamasına özen gösterin.  Ekrana sığmayan herhangi bir içerik veya görsel sitenizin mobil uyumlu olmaması anlamına gelecektir.